הקפאת ביציות למטרת שימור פריון

שיקולי קריירה, בחירת בן זוג מתאים, לימודים גבוהים הם החלטות מרכזיות בחיים אשר לא תמיד הולדת ילד משתלבת איתם על ציר הזמן , החלטת משרד הבריאות בדבר הקפאת ביציות ללא סיבה רפואית מהווה התייחסות משמעותית לתכנון הילודה של כל אישה, כאשר ניתנת לה היכולת להחליט מתי ועם מי היא תהרה.

בינואר 2011 יצאה בשורה אל ציבור הנשים בישראל, משרד הבריאות החליט לקבל את המלצת המועצה הלאומית לרפואת נשים בנושא "הקפאת ביציות למטרת שמירת הפוריות של האשה".

עד כה הותרה הקפאת ביציות אך ורק מסיבות רפואיות, הבשורה החיובית מתייחסת לשימור פריון ללא סיבה רפואית כאשר מדובר בנשים בטווח הגילאים 30 – 41.

בשנת 2018 הוכנס לסל הבריאות (עמוד 55 בקישור המצורף)  מימון שימור הפריון על יד המדינה  בנשים עם  רזרבה שחלתית מופחתת כגון נשאיות X שביר  או שיש סיכוי שתפגע באופן  בקצב מואץ (לדוגמא ניתוח לכריתת אנדומטריומה )הפעולה מתבצעת על ידי שאיבת ביציות (החלק הראשוני של הפרייה חוץ גופית) והקפאתן כאשר ניתן לשמר לכל היותר 20 ביציות במחזור טיפול אחד או יותר.

לאור סיכויי הצלחה מופחתים של הקפאת ביציות מול הקפאת עוברים, מומלץ לשקול הקפאת עוברים בזמן התהליך (או לפחות חלק מהביציות), בפרט אם מדובר בתהליך מעבר לגיל 36-7 בו יש ירידה משמעותית יותר באיכות הביציות.

 

הביציות/עוברים  יוקפאו ויישמרו בבית החולים לתקופה של עד 5 שנים ולאחר תקופה זו על האשה להודיע אם ברצונה להמשיך ולשמור את הביציות המוקפאות לתקופה נוספת.

למעט אינדיקציה רפואית לשימור הפריון, הטיפול אינו נכלל בסל הבריאות ועלותו לרבות התרופות נע בין 16,000– 20,000 ש"ח למחזור טיפול.

דר' ערן הורוביץ מבצע הקפאת ביציות בהרצליה מדיקל סנטר ואסותא רמת החיל.

אבחון טרום השרשתי

בירור פריון לגבר ולאישה