top of page

טיפולי פריון

מעקב ביוץ

במקרים מסוימים קו הטיפול הראשון בו אני נוקט כולל מעקב אחר המחזור הטבעי, תוך זיהוי מועד הביוץ והכוונת יחסי המין או ביצוע הזרעה תוך רחמית למועד המתאים. מעקב זה נעשה בעזרת בדיקות אולטרסאונד ובדיקות דם.

טיפול באיקקלומין

איקקלומין היא תרופה הנמצאת בשימוש נרחב בטיפולי פוריות מזה כחמישים שנה. הטיפול בתרופה ניתן במצבים בהם קיימת הפרעה בביוץ, ובמקרים בהם אנו מעוניינים להשיג גירוי קל של השחלות ליצירת זקיקים.

בדרך כלל נוטלים בבליעה כדור אחד ליום, החל מהיום החמישי למחזור למשך 5 ימים. יומיים  עד ארבעה ימים מסיום נטילת התרופה, יש לבצע בדיקות על מנת לעקוב אחר התגובה השחלתית ובהתאם לתוצאות יינתנו לך הנחיות להמשך המעקב והטיפול. כאשר יתפתח זקיק בגודל הרצוי תקבלי הנחיות לגבי המועד הרצוי לקיום יחסים או במידת הצורך מתן זריקה לגרימת ביוץ (לרוב אוביטרל) ובהמשך הזרעה תוך רחמית. בדרך כלל אנו מצפים לביוץ כ-5-10 ימים מסיום נטילת האיקקלומין.

ייתכנו תופעות לוואי קלות לתרופה כגון: גלי חום ותחושת נפיחות בבטן. תופעת לוואי נדירה אך משמעותית יותר היא הפרעה זמנית בראיה - במקרה כזה יש לדווח לרופא ולהפסיק את נטילת התרופה.

טיפול בגונדוטרופינים

גונדוטרופינים הם הורמונים FSH ו-LH המופרשים מבלוטת יותרת המוח ואחראים לגירוי והתפתחות הזקיקים בשחלה. במסגרת טיפולי הפוריות אנו משתמשים בזריקות FSH במצבים בהם יש הפרעה בביוץ, ובמקרים בהם אנו מעוניינים להשיג גירוי מוגבר של השחלות ליצירת זקיקים.

 

כיום נמצאות בשימוש מספר תרופות: גונאל-אף ופיורגון המכילות FSH ומיוצרות בשיטת ההנדסה הגנטית; פרגווריס, מנוגון ומנופור המכילות FSH ו-LH.

התרופות ניתנות בזריקה תת עורית מדי יום למשך 7-10 יום. הזרקת התרופה יכולה להתבצע על ידי אחות או בהזרקה עצמית על ידי המטופלת או קרוב משפחה. בדרך כלל מתחילים את הטיפול בזריקות ביום השלישי עד החמישי למחזור. במהלך הטיפול תתבקשי לבצע בדיקות על מנת לעקוב אחר התגובה השחלתית, ובהתאם לתוצאות יינתנו לך הנחיות להמשך המעקב והטיפול. כאשר יתפתחו זקיקים בגודל הרצוי תתבקשי לקבל זריקה לגרימת ביוץ  (בדרך כלל אוביטרל), ותקבלי הנחיות לגבי המועד לקיום יחסים או הזרעה תוך רחמית (לפי הצורך).

הזרעה

השבחת זרע והזרעה תוך רחמית (Intra Uterine Insemination (IUI

מטרת ההזרעה התוך רחמית היא להגדיל באופן משמעותי את מספר תאי הזרע אשר יגיעו לאזור ההפריה בחצוצרה. ביחסי מין רגילים רוב תאי הזרע נותרים בנרתיק ורק חלק קטן מהם מוצא את דרכו דרך צוואר הרחם, לחלל הרחם ולחצוצרה שם מתקיימת ההפריה.

 

לעומת זאת, בהזרעה תוך-רחמית, הזרע מוזרק בעזרת צינורית דקיקה ישירות לחלל הרחם ומשם דרכו לחצוצרה קצרה. הזרקת הזרע היא פעולה פשוטה ובמרבית המקרים אינה כרוכה בכאבים. ניתן להמשיך בפעילות רגילה לאחר ביצוע ההזרעה ואין צורך במנוחה.

 

נוזל הזרע מכיל, בנוסף לתאי הזרע, חומרים שלא מומלץ להחדירם לחלל הרחם. לכן, לפני ביצוע ההזרעה, יש להפריד את תאי הזרע מתוך נוזל הזרע. תהליך זה נקרא "השבחת זרע" ובמהלכו מתבצע גם מיצוי של תאי הזרע התקינים.

לעתים רחוקות מאוד נגרם זהום כתוצאה מפעולה זו המתבטא בכאבי בטן, חום ולעתים הפרשות חריגות הדורשים בדיקה רפואית.

סיכונים וסיבוכים בטיפולי פריון

בטיפולי פריון מספר סיכונים עליהם חשוב לדעת. הסיכון המשמעותי ביותר הוא התפתחות הריון רב עוברי. במסגרת חלק מהטיפולים מגרים את השחלות ליצירת מספר זקיקים. במידה ואכן מתרחש ביוץ של מספר זקיקים, קיימת אפשרות להפריה של יותר מביצית אחת ולהתפתחות הריון רב עוברי. הריון רב עוברי מלווה בסיכון אמהי מוגבר לסכרת הריונית, יתר לחץ הריוני וניתוחים קיסריים; וסיבוכים עובריים שהעקרי שבהם הינו לידה מוקדמת וסיבוכי פגות נלווים.

סיכון נוסף הקשור להתפתחות מספר רב של זקיקים בשחלות היא גירוי יתר שחלתי. מצב זה עלול להתפתח לאחר הביוץ ולהתבטא בין היתר בתופעות לוואי כגון: כאבי בטן, תפיחות של הבטן, בחילות, הצטברות נוזל בחלל הבטן ושחלות מוגדלות. בדר"כ חולף תוך מספר ימים עד שבועות ספורים.

בזמן שאיבת ביציות יש סיכוני די נדירים של הרדמה, פגיעה באברים באגן (כבשלפוחית השתן ) ודימום .

בפעולה של החזרת העוברים לחלל הרחם יתכן סיכון קטן מאוד להתפתחות זיהום.

טיפולי פריון בנשים באמצעות תרומת זרע (אנונימי או ידוע)

החיים בעולם המודרני מאפשרים קיומם של סוגים רבים של משפחות אשר בעבר לא היו נפוצות (זוגות חד מיניים, אימהות יחידנית מבחירה, הורות משותפת למטרת הולדת ילד).

תרומות הזרע זמינות ומאפשרות לרופא באמצעות הזרעה (IUI ) או הפרייה חוץ גופית (IVF ) להפגיש בין זרע התורם וביצית האישה ולהתחיל בתהליך שעשוי להסתיים בהולדת תינוק לעולם.

במדינת ישראל ישנם בנקי זרע בבתי החולים הציבוריים ובמרכזים רפואיים פרטיים כאשר ניתן להשיג זרע מתורמים ישראליים ומתורמים מחו"ל. עלות מנת זרע אחת נעה בין כ-₪1,000 עד מספר אלפי שקלים (תלוי בבנק זרע פרטי או ציבורי תרומה מישראלי או מחו"ל ובמספר הבדיקות הגנטיות שהתורם מבצע) כאשר כל מחזור טיפול דורש שימוש בדר"כ במנת זרע אחת. 

 

לד״ר ערן הורוביץ ניסיון רב בטיפולי פריון והפרייה חוץ גופית בנשים רווקות או בזוגיות חד מינית המעוניינות להרות באמצעות תרומת זרע או מזרע תורם ידוע ("הורות אחרת"). המקצועיות, הידע, הסבלנות והאמפתיה הופכים את ד״ר הורוביץ לרופא מבוקש בטיפול בקבוצות ייחודיות אלה.

הפריה חוץ גופית - IVF

שימור פריון

bottom of page